Dead Space

16. leden 2013 | 18.24 |
› 

DS1
 Klady:

- Atmosféra
- Syrovost
- Horor
- Ozvučení
- Grafika

Zápory:

- Občasné selhaní A.I.
- HW náročnost
- Příliš mnoho skriptů

Když jsem instaloval tuhle hru, jediné co jsem o í věděl, bylo to, že je to první díl z rozjeté trilogie a že by to mělo být až strašidelně dobré a zábavné. Už jsem hrál spousty hororů, mám je totiž rád, ale musím uznat, že tenhle si mně získal už v prvních pěti minutách, kdy jsem začal mluvit sám se sebou a říkám si: Tyjo ono to je fakt dobrý Honzku, až nezvykle J

Hra začíná ve chvíly kdy jste se svým týmem povoláni zjistit, co se stalo s těžařskou lodí U.S.G. Ishimura, která jen tak pluje vesmírem a poslední známka života, bylo vystřelení S.O.S. majáčku, kvůly kterému tam právě letíte. Mise zní, zjistit co se stalo a popřípadě provést opravy komunikace. Vystupujete zde za hrdinu jménem Isaac Clark, jehož povoláním je technik. Loď byla naposledy těžit na planetě Aegis VII a stále táhne vytěžený šutrák ssebou, avšak z lodi se neozívá žádná odpověď a tak začne nalodění a s ním i Isaacova trilogie. Po prvních deseti minutách strávených na lodi se dáte na útěk před monstry (bývalí členové posádky) které Vás napadnou v místností příletu, jednak Vás to rozdělí od skupiny a za druhé totálně vystraší. Zde začíná opravdová pouť, kde bych rád upozornil to, že Isaac je jen obyčejný technik a nic víc, žadný Rambo, nebo podobný hrdina který jde a kosí a to mi pomohlo se do jeho role vžít velmi rychle, on je smrtelný stejně, jako já sám a to se mi na tom líbilo.

Ve hře je neskutečné množství lekacích lokací a někdy když už si říkáte, že to nemůže být horší, hra Vám dokáže opak.
DS2

Ve hře máte několik druhů obleků, ke kterým je potřeba sehnat schémata a ty následně v obchodě proměnit na oblek, který začne na velmi levné ceně, ale s postupem času velmi zdraží. Oblek disponuje vymoženostmi jako je stáze, která zpomalí monstrum, což se velmi hodí, protože ty zde eliminujete pouze tehdy, když jim ustřelíte končetiny a takové zpomalení, se na to opravdu hodí, pak si jen vychutnáte pád mrtvého monstra na zem. Dále oblek disponuje telekinezí, která Vám umožní přitáhnout si věci na které nemůžete dosáhnout, nebo na různé lodní součástky které mají pár tun. Menu ve hře je interaktivní a zobrazuje se v podobě promítání, které jsme mohli vidět například ve filmu Star Wars, kde promítání fungovalo při (telefonátech) z lodi na planetu a podobně. Isaac prostě otočí hlavu do směru, kam přikážete a za chůze Vám promíta co máte v inventáři, což je velmi milá a novodobá věc. Stejně tak když s Vámi někdo chce mluvit, zmáčkne si na ucho a před ním se zobrazí obraz a můžete u toho dělat co vás napadne, ne jen čekat až skončí hovor. Oblek a zbraně můžete upgradovat pomocí BENCH (Lavice) za energetické uzly, které jsou dobře schované na celé lodi, nebo si je popřípadě můžete za nekřesťanské peníze kupovat v obchodě.

Zbraní zde máme sedm druhů a každá z nich má sekundární mód střelby. Máme zde například plazmovou řezačku, což je základní zbraň, která velmi dobře odděluje končetiny, dále třeba pulzní pušku, což je obdoba samopalu a nebo třeba plamenomet, který není třeba blíže specifikovat. Každý by si zde měl vybra to, co se mu líbí.

Mezi plusy bych zařadil určitě na první místo atmosféru, která se rovná Vetřelcům, hlavně prvnímu dílu a filmu Věc. U spousty situací jsem si všiml jisté nenápadné inspirace a musím říct, není to kopírování nápadu, ale opravdu skvělé doplnění hororového žánru. Nepamatuji se kdy jsem se u hry naposled tak bavil, bál a zároveň zabíjel mutanty, ze kterých jde opravdu strach. Na EA Games je to až nevšední práce se scénářem, je vidět že hru vytvářeli opravdu lidé kteří žánru sci-fi opravdu hoví a již zmiňované díla, které použily při inspiraci, považují za opravdová pecky svého žánru. Už jsem slyšel o tom, že Dead Space vykrádá, ale není to pravda, podle mě vykrást, znamená to, že hra i filmy bude jedno a to samé, ale zde se vývojáři pouze inspirovaly a musím uznat, že se jim to opravdu povedlo. Dále za neuvěřitelné považuji to, že se celá hra odehrává na jedné jediné lodi a i přes to jsem se skvěle bavil a prozkoumával každou její část a nechtělo se mi vůbec vidět jiné lokace, než právě lodi.

Jakožto člověk který tento žánr považuje za super věc, opravdu si nemohu vzpomenout na další nedodělky. Možná ještě absence multiplayeru, ale obávám se, že kdyby se vyvojáři namáhali ještě touto věcí, hra by neskončila až tak dobře. Single je totiž jeden z nejlepších hororů na pc a konzole, alespoň podle mě.
DS3

Smekám klobouk i nad grafickým zpracováním a hlavně ozvučením, které nemá obdoby. Hrát tuhle hru o půlnoci se sluchadly na uších je čistá sebevražda, díky atmosféře a hlavně zmiňovanému ozvučení. Ještě před zahratím všem vřele doporučuji shlédnout film: Dead Space Downfall, který představuje takoví předkrm k opravdu dechberoucí akci. Hra vyjde kolem 8 - 10 hodin hrání.

Hodnocení: 9/10 (PC verze)

Honzek (Jan Maršík)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře