Dead Space 3

8. únor 2013 | 19.45 |
› 

dead-space-3-r2-front-cover-96
Klady:

- Dlouhá herní doba
- Vedlejší mise
- Grafika a ozvučení na výborné úrovni
- Spousta lokací
- Příběh

Zápory:

- Mikrotransakce
- Konec trilogie

Tak je to tu. Konečně jsme se dočkali uzavření trilogie. A musím říct, byla to neskutečná jízda. Máte se opravdu na co těšit. Na Isaaca čeká opravdu robustní, těžká a velmi dlouhá cesta. Pro neznalce prvních dvou dílů, je zde hned při startu hry připraven sestřih všeho co se dělo a musím uznat, že je velmi pěkně zpracován. Chtěl bych ještě dodat, že Ti co měli strach, že se hra nebude odehrávat ve vesmíru, už ho mít nemusí. Strávíte tam totiž poměrně velké množství času.  Vrhneme se tedy na příběh.
Dead-Space-3-PS3
Na jeho počátku se ocitnete na zamrzlé planetě (sníh je zde zpracován opravdu výborně) v kůži cizího žoldáka, který se vydal hledat jistý předmět do nedaleké havarované lodi. Jakmile se k němu dostane, nastane velký slet událostí, který bych zde nerad zmiňoval. Jakmile se tak stane, ocitáte se 200 let poté na lunární kolonii v zaplivaném bytě, kde se dostáváte do kůže pana Clarka. Ten se věnuje depresím, kterým napomáhá ještě sledováním společné fotky s Ellie. Je roztržená na dvě poloviny, ale i přesto si jí pořád drží při sobě. Tu náhle se rozlétnou dveře bytu a ležíte na zemi s pistolí u hlavy. Tu Vám tam drží seržant Carver, který je mimochodem druhou hratelnou postavou. Druhý pán Vás zasvětí do děje a v rukou přitom svírá Vaši fotografii Ellie, kterou si strčí následně do kapsy. Naštván, vyburcován a proti své vůli se chopíte zbraně a vydáte se na cestu.

Co-operace funguje na způsob drop in/drop out. Kdy se druhý hráč kdykoliv může připojit a začít hrát s Vámi. Bohužel hra neobsahuje offline co-op, což je škoda. Musím zmínit, že celá hra je na ni postavená, což není úplně dobře, ale také to příliš nevadí. Jedná se totiž o to, že hra je o notný kus těžší, než předchozí dva díly. Právě díky tomu, že se počítá s druhým hráčem. No a ve finále si neužijete sami všechny vedlejší mise, protože jsou zde některé, které jdou pouze a jen pro dva. Což mě osobně připravilo o kus hrací doby. Tyto mise jsou zde nejen pro doplnění příběhu, ale také obohatí Váš inventář o novou výbavu, která není vůbec na škodu.
dead-space-3-1-game0-img228567
Máme zde velkou kupu mini her. Zůstaly tu ty z druhého dílu a byly zde přidány nové.

Celkem jsou tuším tři, nebo čtyři. Jsou pěkně prostřídány, takže Vás hned tak neomrzí. Mezi novinku patří i otevírání dveří, nebo například startování generátorů. Použitím telekinetického manipulování s předměty. Přidržíte patřičné tlačítko a otočíte pákou na dveřích. Tyto páky (které si vyrábíte na lavici – Bench) zde také nahradily energetické uzly. Pokud někde u dveří chybí, je dobré mít alespoň jednu náhradní u sebe. Inventář zůstal klasický, až na to, že máte méně pozic pro zbraně. Celkem dvě. Pak je tu ještě třetí, ale ta je tu pouze pro Scavenger Bota. To je takový malý mechanický přítel, kterého vypustíte kdekoliv se Vám zachce a on začne hledat a sbírat materiál. Při další návštěvě Benche tam na Vás bude čekat.  Nalezený materiál se Vám hodí například pro stavbu munice, lékárniček či na vylepšování skafandru. Ale hlavně na stavbu zbraní. Lavice totiž plní novou funkci. Ve hře je k nalezení spousta schémat, na nichž jsou základní druhy zbraní. Kupříkladu brokovnice či samopal. Ty následně můžete ještě tunit podle svého mínění. Stačí k tomu mít dostatek náhradních dílů. Ty už ale musíte najít samy, robůtek hledá pouze základní suroviny. Další novinkou je absence obchodu. Zůstala jeho jediná funkce a to ukládání předmětů do tzv. truhly. A ta se přesunula opět do tunící lavice. Přibila zde také možnost mikrotransakce, díky které si můžete koupit daná schémata aniž by jste je museli hledat. Já osobně tuto možnost ve hře nerad vidím.
deadspace3 2013-02-06 16-36-18
Hra je velice akční, místy až zběsilá. Jsou zde místa, kde se opravdu nezastavíte. Atmosféra díky tomu dostává trošku na frak, ale druhý díl nám stanovil nová pravidla, kterých se díl třetí striktně drží dál. Takže pokud se hodláte bát, budete se muset vrátit k jedničce, která je v tomhle mistrem oboru. Strach zde máte maximálně z toho, že Vám ve vesmíru dojde kyslík, nebo že Vás nepřátelské hordy utlučou za živa. Trošku jsem se bál, že mi akce bude příliš vadit, ale po pár minutách jsem přestal mít strach. Není to zde vůbec na škodu. Nicméně až budete brouzdat vesmírem, naleznete zde místa, ze kterých jde mráz po zádech. A to nejen díky zvukovému podkresu.

Hudba je zde totiž opravdu výtečná a přijde mi, jako takový mix vetřelců a predátora. Alespoň ta, co hraje ve vesmírných pasážích. Zvuk sám o sobě je parádní a nemám k němu výhrad. A pokud doma máte výkonný headset, nebo sestavu 5+1, určitě si jej budete vychvalovat.

Nepřátelé jsou vesměs stejní jako v předchozích dílech (dočkáte se i obávaného mutanta, co se nedá zabít), ale přibilo zde i pár zánovních kousků. A musím říct, dali mi opravdu zabrat. Mezi protivníky se zde řadí i lidé. Dají se poměrně rychle zlikvidovat headshotem, ale pokud se někde poblíž motá nekromorf, tak si z mrtvoly vojáka rázem udělá svého přítele. Naleznete zde i pár bossfightů.
ANB479f85_DS3_Space4
Grafická stránka hry je naprosto fenomenální. Nechápal jsem jak je možné, že tak starý engine může takhle pěkně vypadat. Měl jsem za to, že dvojka je maximum, ale není. Trojka vypadá opravdu skvěle a vývojáři si dokázali pohrát s každým stínem a barvou tak dobře, že se až tají dech. Narazíte zde na pasáže, kde se budete pouze kochat tím, jak to všechno krásně vypadá. Navíc optimalizace je perfektní. Já sám jsem hru hrál na Intel Core 2 Duo který běží na 1.80Ghz, 4 GB RAM a grafice 285 GTX od Nvidie. Měl jsem vše nastaveno na plné detaily a rozlišení a hra běžela bez sebemenších trhanců. Osobně mi přišlo, že má lepší optimalizaci jak díl druhý a to lépe vypadá. Pokud si hodláte koupit PC verzi, nezapomeňte použít save ze dvojky. Díky němu dostanete fešné brnění jako bonus.
deadspace3 2013-02-05 20-56-29
Abych to tedy celé shrnul. Hra je opravdu dlouhá, dovolím si říct, že asi tak, jako když spojíte první dva díly dohromady. Mě samotnému trvalo hraní cca 13 hodin s tím, že jsem udělal veškeré vedlejší mise pro jednoho hráče. Kdybych hrál ještě ty pro dva, hra by nabobtnala o další 3-4 hodinky, což je úctyhodné. Ovšem pro některé hráče se to může zdát až zbytečně dlouhé. Fanoušci celé série však budou nadmíru spokojeni. Pokud jste Dead Space nikdy nehrály, nevadí, hra Vás jak jsem již psal, do příběhu zasvětí, nicméně by byla škoda přijít o předchozí dobrodružství. Navíc začínat od konce je divné. Milovníci Isaaca měli jistě hru už předobjednanou a těm není třeba nic dodávat. Snad jen, hurá do boje. Pro mě je hra velkým a vyleštěným překvapením letošního roku. Že to bude až takhle dobré, jsem opravdu nečekal. Pokud jste tedy dosud váhali s koupí, již nemusíte. Vřele Vám tuto hru doporučuji!

9/10 (PC verze)

Honzek (Jan Maršík)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Dead Space 3 viki 09. 02. 2013 - 17:00
RE: Dead Space 3 darthmarsa 09. 02. 2013 - 17:30