Fenomén jménem trofeje

9. duben 2013 | 19.59 |

1
Každý z vás se jistě již setkal s trofejemi, nebo také achievementy. Jsou ale určitě i tací, kteří nevědí, o co jde. Tento článek je psaný pro oba zmíněné tábory. S odměnami přišel první XBOX 360 a posléze následovala SONY se svoji mašinou PS3. Byla to tedy věc čistě konzolová do doby, než se o to pokusilo i Valve se svoji službou Steam. Nutno dodat že se to podařilo. A to všem zmíněným. Hry hraji velkou řadu let a vždycky mě dokáže potěšit, když se mi něco povede. Dříve v dobách, kdy nebyl internet, to byl například kamarád, který mě sledoval při hraní a vždy, když jsem se setkal s úspěchem v některé hře, mě poplácal po zádech. Je to pocit, který vám dává tušit, že jste dobří, ale pořád je co zlepšovat. Byla by přeci škoda, sedět u hry třeba 100 hodin s tím, že se vám povede dosáhnout všeho podle plánu, ale nemáte možnost se s tím hned na místě pochlubit. Přijde mi proto příjemné, že něco jako trofeje vůbec existuje. Je to věc, která nám, hráčům, zvedá ego a firmám, které hry vyvíjejí, zase dají víc vydělat, protože jejich tituly tím získají znovuhratelnost. Příkladem budiž gamesa, která nepřináší multiplayer, pouze hru jednoho hráče. Jakmile uvidíte závěrečné titulky, nic moc vás nenutí hru znovu zapnout. Pokud to tedy není skvělý Bioshock Infinite, toho budete hrát dokola i kdyby trakaře padali a trofeje neexistovali. Co vás ale donutí se ke hře vrátit, nebo se o to pokouší, jsou právě achievementy. Nabízejí totiž odměny v podobě stále se zvětšující sbírky pohárů za vaše úspěchy. A pokud máte přátelé (což jistě máte), ve svém friend listu, můžete s nimi dokonce soutěžit o post nejvyšší. Tudíž například o to, kdo je lepším hráčem.
2
Trofeje tedy získáváte za úspěchy, které při hraní uděláte.  Příklady jsou různé. Někdy dostanete odměnu za to,  že vytuníte všechny zbraně ve svém inventáři - což se objevuje skoro pořád. Jindy dostanete trofej za to, že projdete celou hru na nejtěžší obtížnost. Druhů trofejí je skutečně velká škála a tyto příklady by tak mohli postačit. Když se tedy ponoříte do sbírání, zjistíte, že vás hra baví a má stále co přinést i když už to bude spíše vaše potěšení z úspěšného zdolání. Pokud se vám například na systému PS3 podaří získat všechny trofeje u daného titulu, dostanete odměnu nejvyšší a to je platinová trofej (protože zlato nestačí). A to, přátelé, je velmi příjemný a krásný pocit. Už vám tedy nic nebrání ze sebe dostat víc a v případě že se to podaří, dostanete patřičnou odměnu. Musím zde ale zmínit jeden neduh. Existují takové trofeje, které můžete dělat týdny, měsíce ba třeba i roky.

Proč? Zkrátka proto, že není možné je zdolat. Příkladů je spousty a myslím, že brzy sami na podobné narazíte či jste už narazili. Pak je tu ještě takzvaná "hidden trophy" to jest trofej o které nevíte lautr nic, nemá totiž popis a získat jde jen hraním hry stále dokola a jinak. Mám pocit, že takový Heavy Rain měl všechny trofeje skryté aby vám neprozradily příběh a jeho pozadí. U ostatních trofejí máte vždy popis toho, jak je získat. Pokud vám bude například dělat problém její překlad či vykonání, na internetu jistě narazíte na mnoho webů, které se zabývají právě touto problematikou - tedy řešení trofejí.
3
Poprvé jsem se setkal s tímto fenoménem na své konzoly PS3. Slastný zvuk trofeje a její zobrazení v pravém horním rohu obrazovky indikovaly jednu jedinou věc. Tohle se nemělo nikdy stát, protože jsem tomu naprosto propadl. Věřím, že když jsem dostal prvních deset (zvláště proto, že si to nepamatuji) trofejí, ani jsem nevěděl co to je. Jakmile jsem to ale zjistil a přidal si prvního kamaráda do přátel a v jeho profilu jsem zjistil, že je o krok dále, už nebylo cesty zpátky. Musel jsem být totiž zákonitě lepší. Zbavilo mě to částečně i pirátství, protože trofeje fungují pouze legální cestou. A to jak na PC, tak na konzoly. Od té doby už kupuji jen hry, které tuto možnost poskytují. Odpadla mi totiž nutnost navštěvovat bazary a prodávat staré hry. Prostě se k ní vrátím a budu se snažit být nejlepší. I vývojáři tento potenciál nepřehlédli a dnes už se servírují trofeje téměř s každou hrou. A ty hry, které tuto možnost dříve neměli (třeba GTA IV, nebo Metal Gear Solid IV) a upadali pomalu v zapomnění, můžou slavit, protože se do nich achievementy zpětně přidávají pomocí updatu. Takže pokud máte ve své sbírce hry, které tuto možnost dříve neposkytovali, zkuste se raději podívat ještě jednou.
4
Steam rychle pochopil potenciál odměn a tak je přidal i ke hrám, prodávaným u nich na obchodě. Fungují úplně stejně, jako u PS3 či XBOXu 360, ale chybí jim zvuk. Ten slastný, krásný zvouček, který se ozve když trofej získáte. Ti, kdo se s ním setkali, jistě ví, o čem mluvím. Vy ostatní to rychle utíkejte zjistit. Ale mám jedno varování. Jakmile získáte první trofej, už není cesty zpět. Budete obíhat vaše kamarády a půjčovat si hry, třeba jen na týden, jen proto, že tím získáte další a další trofeje a tím byly lepší, ne-li nejlepší. Také se budete rádi vracet ke starším kouskům a třeba i zjistíte, že se podíváte do míst, kam by jste se při vašem běžném hraní nedostali, jen proto, že vás budoucí úspěch nutí, se tam podívat. Já osobně jsem velmi rád, že něco takového jako achievementy existuje, protože poplácání po zádech za dobrý výkon při hraní, si zaslouží každý z nás. Nemyslíte?

Honzek (Jan Maršík)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře