Far Cry 3: Blood Dragon

25. květen 2013 | 12.19 |
› 

Far-Cry-3--Blood-Dragon
Klady:

- Skvělá atmosféra
- Výborný humor
- Vynikající hudební stránka
- Příjemná komedie

Zápory:

- Krátká herní doba
- Slabší A.I. nepřátel

Tento titul velmi dobře poukazuje na to, že i šílené aprílové nápady si zaslouží realizaci. Už jsem viděl nespočet fórů a vždy jsem si říkal, jak by to super vypadalo, kdyby se to opravdu zpracovalo a uplácala se z toho hra. Borci z Ubisoftu naštěstí tuhle komedii dotáhli do konce. Blood Dragon je takové větší DLC s tím, že nepotřebuje ke spuštění původní hru, tedy Far Cry 3. Ono to není na škodu, protože každá hra je úplně z jiného soudku, prostředí a taky doby. Pokud si tedy myslíte, že vám rozšíření přinese malebný ostrov s možností setkat se opět s Vaasem, ruce pro jistotu pryč. Tohle je totiž něco zcela jiného, epického, vtipného, skvěle zpracovaného a hlavně zábavného!
fc3_blooddragon 2013-05-06 12-
Příběh vás zavede do vzdálené budoucnosti, kde se chopíte role muže jménem Rex Colt, který je kyborg - tedy napůl stroj, napůl člověk. Jeho cílem bude odstranit ideálně všechny nepřátele, sypat hlášky jako na běžícím pásu a v neposlední řadě zachránit co se dá (v nejlepším případě celý svět, momentálně ale postačí ostrov). V jedné z misí se k němu přidá doktorka Elizabeth Darling, kterou práce pro padoucha už přestala bavit a v Rexovi zřejmě vidí velký potenciál.
fc3_blooddragon 2013-05-06 12-
Svět, ve kterém se pohybujete, sice nehýří barvami, zato má ale vynikající atmosféru. Veškeré mise se budou odehrávat v noci,  v záři červených, zelených a černých barev. Poprvé když jsem ke hře usedl, dostal do ruky futuristicky vypadající zbraň a udělal prvních pár kroků, zjistil jsem, že si připadám jak ve Skynetu či Future Shocku. K tomu mi dopomáhala skvělá stylizace prostředí, obdobné zbraně právě s tímto universem a hlavně hudba, o které ale až dál. Jenže pak jsem začal vnímat i filmy jako Predátor, Komando a tak nějak vůbec celá 80. léta. Hra je totiž jednou velkou parodií právě na toto období, také na spoustu herních i filmových klišé a musím jedním dechem dodat, že vážně povedenou. Například hned v úvodu následuje tutoriál, který jak jistě víme, může být otravný. Zde je otravný, ale i maximálně zábavný. Učí vás, že pokud zmáčknete klávesu pro běh, tak poběžíte rychleji, když zmáčknete klávesu pro skok, tak skočíte atd.

Už tady jsem se řezal smíchy. Takže jsem mačkal klávesu pokračovat, až se přede mnou objevila hláška, že pokud mě výuka nebaví, mám si upgradovat firmware v mé polo robotické hlavě, a to už jsem věděl, že tohle hraní bude stát za to.
fc3_blooddragon 2013-05-06 12-
Aby vás běhání po ostrově bavilo více, můžete hledat různé VHS nahrávky, staré TV, zabíjet rozličnou zvířenu, či se projíždět ve futuristickém džípu nebo na lodi. Ostrov také poskytuje základny nepřítele, které lze samozřejmě násilím obsazovat. Ostatně lze také otevřít brány tábora a nechat Blood Dragony udělat práci za vás. Tímto jsem si vytvořil menší oslí můstek k tomu, co vlastně BD je. Je to taková velká potvora, zřejmě drak, která je skutečně velmi nebezpečná a proto je lepší se jí vyhnout. Naneštěstí pokud vás, nebo nikoho jiného nevidí, zezelená a hledí si svého, pokud začne červenat, věřte, že rudne vzteky a to značí, že je čas útěku. Ze zabitých kyborgů, ze kterých stříká mimochodem modrá krev, lze vyrvat také jejich srdce a ty následně využít jako návnadu právě na draky. A když už vyrvat něčí srdce tak s pořádnou hláškou, mezi moje oblíbené patří: "Another broken heart". V obchodním automatu lze kromě munice zakoupit neprůstřelnou vestu, uzdravující ampulky, mapu okolí, nebo tunění zbraní. Vylepšení ale nebudou všechny hned a bude potřeba plnit vedlejší úkoly, které vám upgrady zpřístupní.
fc3_blooddragon 2013-05-06 12-
Zbraňoví arzenál se skládá z pistole, útočné pušky, brokovnice, sniperky, plamenometu, rotačního kulometu a samozřejmě luku, to by pak nebylo tak velké klišé. Podporovat palebnou sílu můžete vrháním granátů, pokládáním min či dynamitu, který se zde nejmenuje C4, ale C400, vtipný popisek tvrdil, že je to stejné, jen to má dvě nuly navíc. Rex ale vládne ještě jednou zbraní, aktivuje se klávesou F a znamená fuck. Když písmenko přidržíte, hodíte fakáče levou rukou, když budete mačkat, fakovat budete na střídačku levou a pravou. Sice tím nikomu neublížíte, ale když už skolíte třeba draka, tak proč ho stylově někam neposlat. Do všech zbraní je munice dostatek, a pokud ne, dá se dokoupit, ovšem musíte cestovat zpět do některého z táborů k automatu. Nicméně mezi destinacemi se dá rychle cestovat, což jen ulehčuje práci.
fc3_blooddragon 2013-05-06 12-
Zvuková a vůbec celá hudební stránka je naprosto skvělá, je tak skvělá, že pokud máte rádi osmdesátky, tak si stáhnete soundtrack zvlášť a budete ho poslouchat do zemdlení. Tóny, které se linou z reproduktorů, jsou poctou všem akčním filmům od Terminátora po Predátora, plus něco málo vlastní tvorby. Při poslechu se člověk vrátí časem zpátky a je to velmi příjemné. Vůbec si tu hru bez takto skvělého hudebního doprovodu nedokážu ani představit, je totiž vynikající. Zvuky samotné jsou též na výborné úrovni a to hlavně dabing hlavního hrdiny, protože například taková střelba ze zbraní se dá považovat za klasiku.
fc3_blooddragon 2013-05-06 13-
Jelikož není tento titul žádným velkým obrem, nýbrž přídavkem, nebude ani moje recenze příliš dlouhá a tak se pomalu blížíme do finále. Hra je v podstatě to samé jako Far Cry 3 s tím, že pokud milujete sci-fi a jste nedej bože starší člověk, který se rád vrací do minulosti, nesmíte tohle za žádných okolností minout. Za škodu považuji absenci českých titulků, protože lidé, co nevládnou angličtinou, přijdou skutečně o hodně. Je to jedná velká, příjemná komedie, která vás dokáže pohltit a když se tak stane, tak je najednou konec. Herní doba, pokud budete prolézat, co se dá, šplhá maximálně k osmi hodinám a lze dosáhnout maximálně 30 levelu, což je škoda. Je vidět, že nemusíme nutně sahat po starých videokazetách a hrát staré hry. Stačí totiž vzít to nejlepší z minulosti a hodit to do moderního hávu, zbytek se vyřeší sám. Osobně považuji Blood Dragon za lepší, ač kratší titul, než je původní Far Cry 3. Pokud vás moje recenze nepřesvědčila, měla by to udělat cena, která je 15 Euro. Mě tohle velmi mile překvapilo a doufám, že to Ubisoftu přinese spoustu prodaných kopií a že třeba udělají i samostatnou velkou hru, která bude těžit z kulis osmdesátých let, protože tohle byl, přátelé, zázrak, který přiletěl z nebes. Velmi vřele doporučuji!

Honzek (Jan Maršík)

8/10 (PC verze)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře