Resident Evil: Revelations

17. červenec 2013 | 15.19 |
› 

Resident-Evil-Revelations--Fro
 Klady:

- Optimalizace
- Ovládání
- Občas fakt výborná atmosféra

Zápory:

- Velmi laciný scénář
- Krátká herní doba
- Nemnoho druhů nepříliš chytrých nepřátel

Aby vás recenze nepletla, je třeba si věci ujasnit na začátku. Tohle není sloupek ke hře, jež vyšla minulý rok pouze pro NINTENDO 3DS. Psát zde budu o HD remaku (opravdu povedeném), pro PC. Docela mě mrzelo, že si hru mohou užívat pouze nintenďáci, takže jsem tento krok kvitoval s nadšením. Pamatujte, nejedná se o žádné veledílo, ale cokoliv z universa RE vždy potěší, zejména po velmi zvláštním a hodně akčním šestém dílu. Zde si připomeneme, že je možné se ještě trošku bát a zároveň se bavit.
rerev 2013-07-14 16-25-26-67
Celý příběh se točí kolem lodi jménem Queen Zenobia (dobře jsou celkem tři, ale nemůžu to všechno vyslepičit), na kterou se dostaví Jill (ano, Valenine) a Parker (fakt drsňák) aby mohli společně prošetřit, proč je na palubě takové ticho. Hned první mise vám připomene strach, který jste měli ve starších dílech,  když dostanete do rukou postavu Jill s poloprázdnou pistolí v ruce. Aby toho nebylo málo, vyplivnou vás do temné chodby, která se občas kývne při nárazu vlny do lodi. V dáli bliká rozpadlá zářivka a místnost pokrývá divný zápach. Do toho Parker a jeho naprosto dementní hlášky. Jelikož toho opravdu nemůžu říct moc, tak už jenom dodám, že hrát budete celkem za tři party. Za tu, kterou jsem již výše zmínil (Jill a Parker), dále pak za Chrise Redfielda a Jessicu (s tou zase pracoval dříve Parker pro FBC) a nakonec za dvojku Quinta (který má výbornou přezdívku - Jackass) a Keitha. Postavy se budou točit kolem klasických věcí, na jaké jsme ve světě RE zvyklý, například FBC (Federal Bioterrorism Commission), BSAA (znak, za který budete víceméně bojovat – Bioterrorism Security Assessment Alliance), teroristické skupiny jménem VELTRO a hlavně kolem viru, který se zde jmenuje T-Abyss. Vedoucí FBC je Morgan Lansdale (se kterým se budete setkávat velmi často) a šéf BSAA, jinak také váš nadřízený, který si nechá říkat O´Brian (s tím se uvidíte snad ještě častěji). Kromě výše zmíněných postav na lodi potkáte ještě Raymonda (bývalého parťáka Parkera z dob, kdy spolu pracovali pro FBC). Jak vidíte už teď se všechno lehce zamotává a je jen na vás, jak a kdy se vrhnete na rozplétání. Více k příběhu nemá cenu říkat, jelikož postavy jsou napsány naprosto debilně, rozhovory nepůsobí vůbec dobře a vzato kolem a kolem, ani ten scénář není nic moc.

Byl jsem tak rád za poměrně časté cutscény, které jsou občas i koukatelné.
rerev 2013-07-14 16-27-47-34
Teď k té lepší věci a to je optimalizace. Jestli doma máte opravdu starý stroj, kterému jste už skoro přestali věřit, že něco spustí, tak věřte, že teď jste našli správný titul. Tahle hra je totiž šíleně dobře překopaná. Jasně, jde to na velké PC z poměrně malého a nevýkonného Nintenda, ale! Jedná se o precizně provedenou práci. Hra se nemusí stydět v záplavě dnešních titulů o místo na slunci, protože kolikrát vypadá lépe než mnohem dražší tituly. Samozřejmě při bližším ohledání zjistíte, že se ve stínech skrývají neostré textury apod., ale ve finále si na to ani nevzpomenete. Za optimalizaci tedy palec nahoru. Zvuková stránka hry je pak v čistém průměru, neurazí, ani nenadchne.
rerev 2013-07-14 17-41-58-02
Potom zde máme ovládání, které se na PC vždy spíše nepovedlo. Revelations dokázalo udělat z hraní zábavu a ne utrpení a to je super. Jediné, co potřebujete, je myš (střelba a přiblížení) a klávesnici, kde písmenko F oddělá většinu práce a R zase nabije zbraň. Občasné mačkací scény jsou ve hře spíše na škodu, ale není jich tolik, takže to moc nevadí. No a pod klávesou C je jistý scanner, ale o tom až ve výbavě. Celkově považuji ovládání za nejvíce povedené a odladěné vůbec, za celou dobu předělávek RE na PC.
rerev 2013-07-13 19-42-39-60
Zbraňoví arzenál se skládá z několika druhů pistolek, které dominuje jedna s názvem MAGNUM. Dále zde máme několik druhů samopalu a brokovnic, sniperku, granáty a jiné výbušniny. Lze také sbírat různé součásti, na ponku (zde bedna) je namontovat na vaše zbraně a rázem máte gun do nepohody. Střeliva je celkem akorát, ač jsem hrál jen na střední obtížnost. Pokud vám však dojde, je potřeba vytáhnout již zmíněný scanner. Ten lze použít prakticky kdykoliv a skoro na cokoliv. Pokud už něco oskenovat jde, většinou naleznete na daném místě například náboje, klíč, nebo třeba úpravu pro zbraň. Můžete také skenovat nepřátele a jejich různé zbytky válející se po podlaze či na stropě. Za to dostáváte procentuální ohodnocení, při každé dosažené stovce, obdržíte jednu léčivou květinu, celkem jich lze mít pět.
rerev 2013-07-14 20-59-31-22
Pokusím se to tedy shrnout. Jedná se o příběh (velmi laciný, ale propletený) mnoha postav, tří lodí a jednoho viru. Tedy nic nového pod sluncem. Alespoň ve světě RE. Tento titul s sebou ale přináší skutečně výbornou optimalizaci, odladěné ovládání a hlavně další příběh z tohoto univerza. Komu nepříliš sedla šestka, měl by dát malou šanci tady. Věřím, že by tato hra mohla spravit chuť, obsahuje celkem 12 kapitol (zhruba 6-8 hodin hraní), které sice utečou jak voda i na střední obtížnosti, ale po jejich dokončení si řeknete, že to vlastně nebylo vůbec špatné a ani drahé. Šanci si tato gameska určitě zaslouží. Abych nezapomněl, příběh nelze hrát kooperačně, ač k tomu vyloženě vybízí, ale dá se zapnout RAID mód, který už kooperační je (na čas si proběhnete různé části misí, které jsou zamořené tím nejhorším možným paskvilem) a vydrží poměrně dlouho nejen díky vašemu levelování a vylepšování zbraní, ale také proto, že se jedná prostě o dobrou kooperaci. Tím bych to celé uzavřel, a pokud někde na tuto hru narazíte, nebojte se jí zkusit, stojí za to.

Honzek (Jan Maršík)

7/10 (PC verze)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře