Shadow Warrior

6. říjen 2013 | 13.22 |
› 

ibzhVDB93gMSaR
Klady:

- Vynikající grafické zpracování
- Skvělá hudební stránka
- Vyladěné ovládání
- Herní doba

Zápory:

- Občasné bugy
- Umělá inteligence
- Někdy velmi tuhé boje
- Hra je velmi náročná


Co vám povím. Měl jsem velký strach a obrovskou skepsi, když jsem instaloval nového Shadow Warriora. Proč? Inu, to je jednoduché. Hra vzniká na motivy původního SW a ten se na naše počítače podíval v roce 1997 a přinesl nejednomu hráči velkou zábavu i když, pravda, hra je trošku více zapomenutá a méně hraná, než třeba takový Duke Nukem 3D, což je divné, protože obě hry vyšli chvilku po sobě. Nicméně zkušené studio plné ostřílených vývojářů, kteří si říkají Flying Wild Hog, si řeklo, že na tuto legendu je škoda zapomenout a pustili se do jeho výroby. Požehnání dostali od vydavatelů, kteří si nechají říkat Developer Digital, a tak nic nebránilo tomu, začít psát první kód.  Ještě bych rád upozornil,že tito vývojáři mají na svém triku klenot, jako například Hard Reset (kterémuž se nový SW podobá nejvíce). Pojďme se už ale věnovat recenzi, na kterou jistě všichni dychtivě čekáte.
Shadow-Warrior-reboot-PC-next-
Vžíváte se do samuraje jménem Lo Wang a váš bos, který má pod palcem tamní firmu Zilla Industries a vlastně skoro celé město, vás posílá s kufříkem vyzvednout katanu. Že to není ledajaké mečisko se jeví hned od prvního okamžiku, protože ho jedete koupit za dva miliony dolarů. Nicméně když dorazíte na místo, obchod neklape podle představ a tak svoji nabídku upravíte. Buď meč, nebo krev a jak už mnozí tuší, byla to krev, co vyhrála. A tak začíná váš příběh, honu za mečem, pochopením a skvělou zábavou. Po cestě se k vám připojí démon jménem Hoji, který kromě vtipu srší taky kupou rad. Postupem času však zjistíte, že meče jsou celkem tři a jejich kompletním spojením vznikne katana tak silná, že by koukal i Kevin Costner alias Osobní Strážce. Démon vám též přiroste k srdci a tak se rozhodonete společně získat všechny meče, sesadit Zillu a ještě si vzájemně vypomoct, protože Hoji by od vás taky něco rád. Možná to nezní oslnivě, ale věřte, postavy nejsou napsány špatně, hra je vtipná a na nic si nehraje. Naopak si ještě stíhá dělat srandu ze všech ostatních her. Například tak, když v jedné misi jedete vláčkem po vzoru Half-Life, do toho vám paní s ledovým klidem mluví o venkovní teplotě a vy kosíte jednoho emzáka za druhým. Tato parodie bylo naprosto skvělá a doporučuji si jí řádně užít. Mezi další srandy patří například herní automaty, na kterých běží například Hotline Miami, Shadow Warrior, Serious Sam či Hard Reset.

Pokud vhodíte minci, spustí se herní melodie.
shadow-warrior-predstaveny-ima
Zbraně, jelikož se jedná o styl hry "vysekej a jdi dál" (alias Serious Sam, Hard Reset), jsou potřeba a proto se jim také podíváme na zoubek. Kromě sakra ostré katany na vás čekají také hvězdice, základní pistolka, samopal uzi, brokovnice, plamenomet a rpg. Kromě toho máte ještě k dispozici démonní hlavu či srdce. Srdce například namíříte na slabšího protivníka a zničíte ho stylem voodoo. Každá ze zbraní se dá modifikovat za peníze a lze jí i přikoupit alternativní mód. U raketometu to je například vypálení tří raket naráz, u samopalu zase druhá uzi. Nábojů je všude dosti a pokud by vám přeci jen došli, máte po ruce (klávesa U) obchod s upgrady na zbraně, kde si munici můžete za letu doplnit. Kromě upgradu zbraní se v tomto stromu najde také tuning postavy. Můžete na sobě vylepšovat například, kolik toho vydržíte (obrana), zvětšit si životy či další kupa věcí. Potom jsou tu kouzla, jsou celkem čtyři a za vypíchnutí stojí třeba uzdravování. Kouzlo aktivujete když 2x ťuknete na klávesu W, A, S, nebo D a k tomu zmáčknete pravé tlačítko. Možná to zní z popisku blbě, ale věřte, ovládá se to velmi příjemně. Nezapřu ovšem, že se pro hraní hodí spíše gamepad, pro který byla hra jistě před vydáním cílena. Nicméně i na klávesce si naprosto vše užijete. Dalo by se říci, že tajnou zbraní jsou pro hrdinu jeho hlášky, protože je tak trošku namyšlený a možná právě proto si pořídil jeskyni po vzoru Batmana (celý SW zapadá do dnešní doby), kde má svůj superhrdinský ohoz a taky pěkná auta a zbraně. Je mi ale jasné, že nedáte dopustit na katanu a musím uznat, že dokáže protivníka nakrájet rychleji, než bych řekl švec. Koneckonců, proč si už tak dost krvavou hru neokořenit směsí utržený rukou či přepůlených těl. Ve hře se posuváte dál pomocí klíčů a karet, jak jsme byli zvyklí už v roce 1997. Léčit se můžete kromě kouzel lékárničkami. Aktivní předměty vám pěkně žlutě blikají, takže nebude nouze o to, najít to, co potřebujete.
2b6d94fdab7404c1df33a226f7fca1
Psát by se dalo na téma zbraní a inventáře ještě dlouho, ale pojďme se podívat na zoubek grafickému zpracování. Hra vypadá opravdu krásně barevně, celá se třpití a svítí. Pokoukání na každou lokaci je prostě skvělé a FRAPS se jistě zapotí, protože budete típat snímek za snímkem, až takhle je toto dílo fotogenické. Je neuvěřitelné, co engine Havok ještě dokáže. Nicméně už  po vzoru hry Hard Reset, je sice paření věc krásná, ale také náročná. Aby jste se mohli kochat, při hraní je potřeba zaplatit daň, protože já na procesoru i7 a grafice GTX 570 jsem se kolikrát dostal i na 15 fps - ale to už bylo na obrazovce opravdu mnoho nepřátel a výbuchů. Explodovat zde může téměř cokoliv, od výherního automatu po hráči velice oblíbený výbušný sud. A na to jak všechno lítá vzduchem se velmi pěkně kouká, věřte mi.
Zvuková stránka je naprosto výborná a hře seděla jak prdel na hrnec. Samurajská hudba přímo hladí vaše uši a kolikrát se přistihnete, jak jen civíte, jak to všechno nádherně vypadá a navíc ještě zní, naprosto skvělý je i  profesionální dabing hlavního hrdiny. Musím uznat, že se to velice příjemně poslouchá a proto nemám žádných výhrad.
1269784_3475390381699_18764083
Pojďme si tedy udělat menší shrnutí, protože se mi recenze začíná rozlízat do mnoha a mnoha znaků. Pro mě osobně je to obrovské překvapení. Rozhodně jsem nečekal, že to vývojáři dotáhnou až takhle daleko. Hra je plná detailů, easter eggů, vtipu a krásné grafiky. Například v jedné misi, když jdete pro meč, se hrdina zmíní Hojimu, že musí zajít domů a něco důležitého si tam vzít. Když dorazí na místo, jeho kroky směřují ke koupelně a tam bere do ruky strojek se slovy - nejlepší hrdinové nemají vousy a holí se. Když to Hoji spatří, nedá mu to zeptá se, je tohle opravdu to, pro co jsme sem šli? Lo Wang jen řekně, jasně, co jsi čekal. Nechybí ani pár souložících králíků, kterí se pářily v SW už v roce 1997. Hra obsahuje spoustu secretů, včetně třeba čínského cukroví i s radou uvnitř. Hra je rozdělena na fáze bojové a nebojové. V bojových je potřeba vždy vysekat potřebné množství démonů a jít dál, nicméně až ve chvíly, kdy zničíte patřičné množství artefaktů, které brání v postupu dál. Navíc za každý vyhraný souboj dostanete hodnocení. Nebojové, to je klasika, chození, hledání, mluvení.  No ale to už zase utíkám směrem, kterým bych neměl, chtěl jsem totiž udělit verdikt. A ten je jasný. 17 kapitol (cca 15 hodin hraní) po střechu nahuštěných nepřáteli, skvělou grafikou a zábavou si žádá jediné, vaši koupi a pokud holdujete FPS žánru, nebo vyloženě fandíte Shadow Warriorovy, tak směle do toho. Pro mě osobně je to překvapení roku a všema deseti tento titul doporučuji.

Honze (Jan Maršík)

8/10 (PC verze)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře