Overlord

4. únor 2014 | 13.34 |
› 

cover
Klady:

- Humorné situace a hlášky
- Herní doba
- Trošku jiný žánr, než je zvykem

Zápory:

- Občasné bugy a zasekávání sluhů
- Místy hra trpí stereotypem
- Nedoladěné ovládání na PC

Overlord je trošku neprávem zapomenutá hra, která si bezpochyby zaslouží abyste si jí někde sehnali. Vytvořili ji vývojáři z Triumph Studios pro PC a 4J Studios pro PS3 ale k mání je samozřejmě i na Xboxu 360. O vydání se léta páně 2007 postarali borci z Codemasters. Ve hře jde o trošku něco jiného než vždycky. Místo potírání zla, budete ničit dobro, ač dostanete v mnoha misích na výběr, jaké vlastně chcete konat skutky. Pojďme se tedy podívat na zoubek tomu, co se vlastně v daném titulu děje.
1
Vžíváte se do role mocipána, který je oživen svými sluhy, jež vás pomalu, ale jistě, uvedou do děje. Dostanete svoji vlastní věž, do které se budete pravidelně vracet například upgradovat svoje vybavení. Váš jediný úkol bude páchat zlo kde to jen půjde a zároveň si tak přijít na své. Tento příběh sice neoplývá výtečným scénářem, ale rozhodně kvituji s nadšením změnu z dobra na zlo, to se v mnoha hrách nevidí.
3
Máte na výběr ze čtyř druhů poddaných, kteří za vás položí i život pokud jim to bude nakázáno. Modré, hnědé, zelené a červené. Modří mohou do vody a zároveň umí oživovat padlé, avšak neumí příliš dobře bojovat. Hnědí jsou vojáci, kteří bojováním naopak žijí. Zelení jsou asasíni, kteří mohou do zaplynovaných oblastí a červení hází firebally a  milují hrátky s ohněm. Je tedy dobré mít na každou lokaci na cesty od každého něco, aby jste se mohli dostat do všech zákoutí, které herní svět skýtá. Sluhy doplňujete z příslušných oltářů, ale jen pokud máte dostatek duší, ty se pak dají sehnat z padlých nepřátel.
4
V tomto chaosem zmítaném království lze své goblínky poslat rozbít, spálit, vyrabovat a zabít, téměř cokoliv. Vidíte stádo oveček? Vrhněte se na ně bez váhání a budete odměněni dušičkami, které tak moc potřebujete. Vidíte pokladnice, bedny nebo sudy? Rozkažte sluhům je rozbít na padrť a nechat si jejich obsah. Někdy může vypadnou štít, jindy meč nebo část brnění - ty si pak na sebe vaši přisluhovači velmi rádi oblékají a tím jsou silnější. Kromě těchto věcí sbíráte peníze, které jsou potřeba pro upgrade vašeho vybavení či věže. Pokud se někde najde pro vás nedostupné místo, pošlete tam sluhy, kteří tam například zatočí kolem, které vám opodál shodí padací most.

Vidíte ve vodě zvláštní předmět? Modří už si poradí. Je radost pozorovat jak ti malí skřeti ničí vše na co jim ukážete a ještě se u toho smějí na plné kolo. Pokud narazí na pohár s medovinou, neváhají jej vypít a následně se hromadně pomočit.
5
Co se týče vaši věže, lze ji vylepšovat předměty, které naleznete roztroušené po herním světě. Občas narazíte na kotel, ve kterém tavíte ocel a vyrábíte si tak lepší brnění pro hlavního hrdinu včetně různých mečů, seker či palcátů. Hledat se vyplatí i doupátka zmíněných sluhů, protože pokud je nemáte nemůžete je tak logicky přivolávat. Je tedy nutné nejprve projít království a najít všechna čtyři hnízda. Za utržené peníze můžete vylepšit věž samotnou třeba novým kobercem, či trůnem a mnoha dalšími věcmi, které zkrášlují váš pobyt na tomto místě. Pokud chcete vylepšit stávající brnění či meč poprosíte svoje služebníčky a oni pokorně naskáčou do kotle a každá barva vám přidá nějakou jinou vlastnost předmětu. Ve svém obydlí máte i dvorního šaška, který běhá sem a tam a pořvává na vás různé věci typu - Ó mocný Overlorde - nebo vyvolává vaše doposud udělané skutky. Pokud vás štve, prostě ho nakopnete do zadku a je to. Nakopat můžete vlastně všechny vaše přisluhovače včetně osazenstva věže, je to příjemná věc, to mi věřte. Mimochodem váš mocný krutovládce sbírá i různá kouzla, například štít, nebo ohnivou střelu, která se následně nebojí použít.
6
Grafická stránka byla na svou dobu perfektní a i dneska dokáže pobavit. Hra je pěkně barevná, což naruší občasné neostré textury, kterých je po málu. Co však naštve je různé zasekávání vašich služebníků za různé předměty či zdi, tím se docílí toho, že vám pak chybí v inventáři a nemůžete je použít, ač jsou započítání. Nezbude pak nic jiného, než teleport do věže, a zase zpátky, aby se hra srovnala. Co se týče zvukové stránky je radost poslouchat goblínky jak se radují nebo skřehotají, je to vážně zábava. Hudební podkres není ničím vyjímečným, ale skvěle se k titulu hodí a dokáže vás bavit, to je bez debat.
minions
Čas na menší verdikt. Herní doba se šplhá téměř ke dvaceti hodinám, záleží, jak moc jste dobří vládci a umíte použít mozek. Hra je plná vtípků a hlášek, které se neomrzí a budou vás bavit. Jedná se o oddechovou záležitost, kterou zapnete na půl hodinky před cestou do práce či školy a stihnete se zabavit a udělat kus práce. Je prostě zábava být jednou krutovládcem, než rytířem v nablýskané zbroji a i přesto, že jsem ve většině her spíše hodný i když mám na výběr, tak jsem se u tohoto titulu výtečně bavil. Uvidíme, jak čas a chuť dovolí a popřípadě napíšu recenzi ještě na díl druhý, který kromě pár novot přinesl jiného hrdinu ale zároveň i novou porci zábavy. K prvnímu dílu mimochodem vyšel i přídavek s názvem Raising Hell.

Honzek (Jan Maršík)

8/10 (PC verze)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře